Prirodni lekovi

Kako se na prirodan način izlečiti od opekotina od sunca?

Iako sunčeve zrake mogu delotvorno da utiču na čoveka i njegovo raspoloženje, pogotovo nakon duge i hladne zime, one sa sobom nose i niz opasnosti, od kojih su najalarmantnije UVA i UVB zrake. Međutim, ukoliko ste već preterali sa izlaganjem suncu i sada se borite sa opekotinama koje vam stvaraju nelagodu, postoje načini da umanjite peckanje i svrab, ali znajte da je prevencija najznačajnija, kako leti, tako i zimi.

Kupke i obloge

Kada ste utvrdili da opekotine koje ste zadobili nisu toliko ozbiljne da biste morali posetiti lekara, posegnite za oblogama i kupkama koje možete napraviti od raznih sastojaka koje već imate kod kuće, a koje će vam odmah doneti olakšanje. Najlakši način da ohladite izgorelu kožu jeste da se istuširate hladnom vodom i da smanjite temperaturu prostora u kojem boravite. Ukoliko vam to ne pomaže, sipajte šolju jabukovog sirćeta u kupku ili napravite rastvor, te stavite oblogu na bolno mesto na koži. Vodite samo računa da sirće razblažite vodom kako ne biste dodatno iziritirali kožu.

Ukoliko ne želite da koristiti sirće, možete u kupku sipati dve šolje sode bikarbone, budući da ona smanjuje crvenilo na koži i ublažava iritaciju. Još jedan prirodni lek svakako je kupka ili obloga od ovsene kaše koja se dobija natapanjem ovsenih pahuljica u vodi (najbolje preko noći). Nakon što pahuljice omekšaju, procedite vodu te ju koristite kao oblogu za određeno područje na koži ili kao kupku ako želite da ublažite svrab i iritaciju svuda na telu.

Eterična ulja su odličan način borbe protiv opekotina od sunca, naročito ona od lavande, kamilice, sandalovine ili čajevca. Možete nekoliko kapi umasirati direktno na opečeno područje ili ih možete sipati u kupku, koja ne samo da će ublažiti simptome opekotina, već će vas i opustiti.

Obloge od čajeva su još jedan delotvoran način borbe protiv opekotina. Najefikasniji su zeleni čaj, čaj od kamilice kao i crni čaj koji izvlači toplotu iz opečene kože, te uspostavlja ravnotežu pH vrednosti u istoj. Obloge možete naneti svuda po telu koristeći čistu gazu, a možete ih stavljati i na lice ili ispod očiju u obliku kesica od čaja, naravno nakon što ih dobro ohladite. Kako biste još više pojačali efekat hlađenja, u čaj dodajte par kapi eteričnog ulja od mente ili eukaliptusa.

Za kožu oštećenu suncem svakako se preporučuju i razni gelovi, među kojim su najdelotvorniji gel od Aloja vere, veštičje leske i kokosovo ulje. I Aloja vera i veštičja leska imaju prirodna svojstva koja smanjuju otoke na telu, otklanjaju iritaciju i izvlače toplotu iz područja pogođenih suncem. Pored toga, hidriraju kožu, što je veoma važno u slučaju opekotina, te se tako preporučuje i povećan unos tekućine u organizam ali i delovanje spolja, gde može pomoći i kokosovo ulje. Važno je napomenuti da ni jedan od ovih preparata ne trebate koristiti preventivno kao zaštitu od štetnog delovanja UV zraka, budući da oni nemaju zaštiti faktor. Ukoliko posegnete za kantarionovim uljem, koje takođe hidrira kožu i pomaže u saniranju opekotina, vodite računa da ga primenjujete na manje predele na telu, jer ono čak zadržava toplotu ispod kože ukoliko se nanosi na veće površine.

Čiste gaze možete potopiti i u rashlađeno, ali nikako hladno mleko ili jogurt, budući da oni na koži stvaraju proteinski zaštitni sloj koji blagotvorno deluje na oštećenu kožu. Na isti način deluje i vitamin E, bez obzira da li se koristi kao ulje, ili ga redovno uzimate u obliku suplementa.

Spas za izgorelu kožu ili kožu koja se ljušti mogu biti i obloge koje ćete sami napraviti. Tako možete prohladiti sveže krastavce, te ih iseckati u blenderu i takvu pastu namazati i na lice i na telo. Krastavci su puni vode ali i antioksidansa i analgetika, te tako hidriraju kožu i umanjuju bol i iritaciju. Pored toga, možete napraviti i kašu od kuhanog krompira, te je ohlađenu naneti na delove koji su izgoreli, budući da skrob iz krompira izvlači toplotu iz tela, umanjuje bol i ubrzava zaceljivanje. Isti efekat ćete postići i ako napravite pastu od kukuruznog brašna i vode.

Ishrana

Kako biste sprečili gorenje kože prilikom izlaganja suncu, mnoge od ovih namirnica možete i trebate konzumirati i kroz ishranu. Tako voće bogato vitaminom C, poput jagoda, kivija, borovnica i guave, stvara zaštitni sloj iznutra i odbija štetne zrake sunca od vaše kože. Već pomenuti krompir, ovsene pahuljice ali i paradajz, karfiol ili čak crna čokolada puni su antioksidansa, te njihovom konzumacijom pomažete koži ne samo da se brže regeneriše posle opekotina, već i da spreči nastanak kancerogenih ćelija, kojesu nažalost česta posledica izlaganja opasnim zracima sunca.

Povrće i voće koje sadrži puno vode, poput krastavaca ili lubenice, odlično je da biste se hidrirali iznutra. Pored toga, svakako unosite puno tečnosti kroz vodu, razne čajeve i prirodne sokove. Ukoliko unapred znate da ćete biti izloženi suncu, odlično bi bilo da dan započnete smutijem ili šejkom od ovog povrća i voća, budući da će vam ova vitaminska bomba služiti i kao zaštita od sunca, ali i kao ukusan obrok pun hranjivih materija koje će vam pomoći da sa lakoćom izdržite dan.

Dobra vest za one koji više vole proteine od voća i povrća jeste da su razne semenke, poput lana, čija semenki ili oraha, ali i namirnice kao što su ribe i jaja pune omega-3 masnih kiselina koje održavaju integritet kože i imaju protiv-upalno dejstvo, te pomažu telu da se na prirodan način izbori sa lošim efektima koje preterano izlaganje suncu nosi sa sobom. Budući da ne možemo sami proizvesti omega-3 masne kiseline, vodite računa da redovno unosite ove namirnice, ne samo za vreme leta kada je sunce najopasnije, već i zimi kada je njegovo dejstvo takođe jako ali neprimetno.

Ukoliko ste obratili pažnju na sve ove savete, te ih već praktikujete a želite još na neki način da se zaštitite od štetnih UVA i UVB zraka, na prirodan način, korisno je da znate da kofein i alkohol dovode do dehidratacije kože, kako spolja, tako i iznutra, te su samim tim veće šanse da ćete zadobiti opekotine. Tako se savetuje da izbegavate velike količine kafe, koja je diuretik, te pomaže izbacivanju vode iz organizma, i ne konzumirate cigarete i alkohol koji stare kožu i oslabljuju telo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovaj website koristi kolačiće i neke vaše lične podatke kako bi unapredio vaše korisničko iskustvo!